Якщо Ви ще не вчите польську мову, повірте – її вчить хтось із Ваших знайомих. Або знайомих знайомих. Так чи інакше, популярність її зростає, а курси і школи польської з’являються як гриби після дощу. І – як це завжди буває, коли на полицях великий асортимент – що саме вибрати, не знаєш, і йдеш навмання.
Спробуємо вивести кілька правил, якими слід керуватись у виборі школи польської, та й, зрештою, будь-якої іншої іноземної мови.
О капітан, мій капітан
Вивчення мови чимось схоже на заняття спортом – постійна практика, повторення, наполегливість, вправи. І, звісно, тренер. У випадку вивчення мови – викладач. Ефективність вашого вивчення напряму залежить від ефективності викладача, тому добре задумайтеся, у чиї руки плануєте віддати свій мозок.
Польську викладає кілька категорій людей.
Перша – це носії мови, вроджені поляки, які з тих чи інших причин переїхали в Україну і тепер працюють у сфері викладання польської мови. Ясна річ, вони досконало володіють розмовною мовою і зазвичай мають правильну вимову, позбавлену акценту. Для тренування навичок усного мовлення спілкування з носіями мови незамінне. Проте носій мови не завжди може пояснити “чому” – для нього це “просто тому що так”, і деякі Ваші питання можуть залишитись без відповіді.
Також носій мови може мати найрізноманітнішу освіту – це може бути польський інженер, лікар чи управлінець, фермер і т.ін., і мова для нього – природне знаряддя, а не фах. Тому іноді в процесі навчання можуть виникати труднощі з граматичними темами.
Друга група викладачів польської – це наші співвітчизники, що вчились та/або працювали в Польщі, де і вивчили мову. Вони також володіють основами розмовної мови, мають деякий досвід в галузі вивчення мови – бо ж колись самі її вчили з нуля і знають, як це бути учнем. Однак, як показує практика, знань, отриманих “на вулиці”, тобто в процесі адаптації в чужій країні, іноді достатньо лише для особистого користування. На жаль, такий викладач іноді сам може “плавати” у граматиці чи плутати слова. Можна лише здогадуватись, як “плаватимуть” його учні.
Третю групу складають фахові філологи (лінгвісти) польської мови, інакше – полоністи. Це люди, що отримали вищу освіту в спеціалізованих ВНЗ. Це можуть бути як поляки – з дипломом в галузі викладання польської як іноземної, так і українці – полоністи з правом викладання. На сьогодні в Україні є кафедри польської філології в Києві, Львові, Луцьку, Рівному, Житомирі.
Фахові філологи можуть розкласти все по поличках і пояснити “чому”. Володіють достатнім рівнем компетенцій для того, щоб передавати ці знання іншим. Звісно, Вам може дещо не пощастити з дикцією та акцентом викладача – жоден не-носій мови від цього не застрахований. Проте викладач-філолог – це найбільш оптимальний варіант – бо він знає, як правильно викладати, щоб у Вас не лишилось пустки в голові.
Залишити коментар