fbpx

Камені спотикання, або найчастіші помилки польської мови українців

Камені спотикання, або найчастіші помилки польської мови українців

Нерідко нам трапляється чути переконання в тому, що польська мова це “та ж сама українська, тільки латиницею”. І це наївне переконання легко розбивається вже після першого знайомства з польською.

Дуже часто (попри всі старання студента і викладача) українці натрапляють на камені спотикання – типові помилки в усній польській мові. Розповідаємо, як саме вони виглядають. Перевірте себе, може і ви грішні 😉

Дзєнькує бардзо

Напевне, власне це розповсюджене словосполучення, відоме навіть тим, хто польською і не цікавиться, породило славнозвісне українське “дзєкання”.

Проте у польській мові не існує пом’якшеного звуку [з], і вимова “дзєнь добри” і “зєлони” – неприйнятна. Вимовляємо лише: dzień dobry [джєнь добри], zielony [жєлони] і т.д.

 

Іду на Ви

Українцям часто заважає рідна мова –  зокрема ввічлива форма звертання на “ви” просочується у польські речення, туди, де її не має бути. Адже польською “ви” це звертання до групи осіб – друзів, однолітків, дітей, одним словом, тих, до кого ми звертаємось на “ти”. Якщо ж ми хочемо звернутися до когось з повагою – говоримо лише Pan, Pani залежно від статі; у множині ж – Panowie, Panie i Państwo.

 

Хто сказав “гав”

Вкотре аналогії з рідною мовою нам не допомагають: у минулому часі ми просто говоримо “я зробив”, “я зробила”; у польській необхідно додати особове закінчення “-em” або “-am”, якщо говоримо про себе, і ряд інших для решти осіб. Польською “zrobił” – він, а “zrobiła” – вона. Тож коли забуваємо про закінчення минулого часу – нашу дію завжди виконує третя особа.

 

Ходить гарбуз по городу, питається свого роду

Роди польських і українських іменників далеко не завжди збігаються, що не може не спричиняти часту плутанину – як-от українські іменники “суп”, “клас” чи “вітамін” у польській мові жіночого роду – “zupa”, “klasa”, “witamina”.

Тож коли вчимо польські слова, нібито такі подібні до українських, слід звертати пильну увагу на закінчення, щоб не вийшло щось на кшталт “красівий дєвушка” 🙂

Пилип у Римі

Ми часто можемо дещо переоцінювати власні знання і займатись такою милою і кумедною словотворчістю – вигадувати нові слова,“полонізуючи” українські, зовсім як у незабутній гуморесці Павла Глазового:

…Пилип меню розглядає, кінчик носа чуха.

Не зна мови, як то кажуть, ні рила, ні вуха.

І сказав він: — Пардон, гарсон! Фужер коньякессо,

Порціоні біфштексіно, гарнів — картоплесо.

Шугнув кельнер блискавично у сусідні двері,

Приніс м’ясо, і картоплю, й коньяк у фужері.

Зрадів Пилип, як дитина: — Штука непогана!

Не така вже вона й хитра — мова італьяна.

Береш слово, яке знаєш, та кінець доточиш —

І вже тобі несуть випить, і їси, що хочеш. —

Кельнер хитро посміхнувся, крутнув головою

І звернувся до Пилипа мовою такою:

— Ві тут єль би дуля з маком, а не картоплеси,

Єслі б нє бил мой бабушка родом із Одеси.

 

Якщо ви раптом впізнали себе – мерщій виправляйтесь, якщо ж помилки у польській – це не про вас, продовжуйте йти в цьому напрямку і самовдосконалюватись!

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *

Aкції!

Заходьте до нас в гості на YouTube
Заходьте до нас в гості на YouTube
ДЕТАЛЬНІШЕ
Книга в подарунок для кожного студента на курсі “Карта поляка”!
Книга в подарунок для кожного студента на курсі “Карта поляка”!
ДЕТАЛЬНІШЕ
Наша бібліотека – ваша бібліотека
Наша бібліотека – ваша бібліотека
ДЕТАЛЬНІШЕ

Відгуки про школу

Супер школа. І супер викладачі! Підхід індивідуальний до кожного. Цікаві заняття. Рекомендую всім!

Наталія (закінчила курси в 2015р, 25 років)

Закінчила курс А1. Продовжую далі навчатися у школі. Дуже приємна атмосфера у школі та на заняттях. Відвідую школу з великим задоволенням. Вчителі – професіонали.

Юлія (закінчила курси в 2015р, 27 років)

Дуже багато особистого досвіду і лайфхаків – і це круто! Атмосфера чудова, ходжу з задоволенням, ні на що не проміняю 😉

Учень школи (закінчив курси в 2015 році)

Дружня атмосфера, вчителі цікаво та зрозуміло пояснюють материал. Щотижневі розмовні клуби дуже допомагають у вивченні мови. Уроки проходять у цікавій, невимушеній формі.

Анна Скок (закінчила курси в 2015р, 18 років)

Залишилися дуже хороші враження, дуже задоволена курсом і викладачем. Продовжую навчання в школі. Всім рекомендую школу Oratio!

Учениця школи (закінчила курси в 2015 році)

У школі приємна, можна сказати сімейна атмосфера. Хороші викладачі. Підручники та робочі зошити входять у вартість курсів.

Ніна Черник
nofoto.jpg

Школа неймовірна, сюди хочеться приходити, колектив веселий и дружній. Тут завше панує сімейна атмосфера комфорту. Навчаюся з нуля и тішуся успіхамі. Приємні бонуси – книжки і зошити входять у вартість; кава / чай / печиво / водичка – безкоштовно. А ще – можливість спілкування з поляками!!!

Оля Марченко
nofoto.jpg

Обожнюю цю школу мови та культури. Приємні викладачі, гарна атмосфера. Вивчаю польську з нуля, і вже на А2.

Женя Литвинова

За теплу атмосферу та навчальні матеріали, а так само величезна подяка Вікторії Бойко – за якісне навчання та закладену основу у вивченні польської мови та культури.

Саша Палченко
nofoto.jpg

Школа Oratio відкрила для мене нову мову, нову культуру, нові можливості. Мої викладачі дуже професійні і відкриті. Кожен день коли приходжу в школу я із задоволенням можу поспілкуватися з будь-яким з педагогів польською мовою, і це круто! 🙂

Леша Чалієнко
nofoto.jpg

Залишилися дуже хороші враження, дуже задоволена курсом, і викладачем.

Учениця
nofoto.jpg

Раджу школу польської мови і культури Oratio – ґрунтовні знання з граматики, класний розмовний клуб з носієм мови і непростий екзамен. І так – будь-яку школу роблять викладачі: Pani Helena jest najlepszą nauczycielką! Dziękuję bardzo!

Лена Левчун
nofoto.jpg

Я закінчила курс А2 у викладачки Маташ Світлани, відчутно покращився мій рівень граматики, з радістю ходила на уроки, було завжди цікаво та інформативно.
Школа Ораціо допомагала мені у оформленні документів на вступ до Магістратури Варшавського університету, займалась документами Мартиненко Олена, дуже відповідальна та приємна людина, допомагала мені розібратись і всіх нюансах, завжди відповідала на мої незліченні дзвінки та смс:))) Дякую Школі Ораціо за знання та підтримку.

Юлія Літковіч
nofoto.jpg

Прекрасна школа з професійними викладачами.

Олег Ващенко
nofoto.jpg

Школа – супер! Заканчиваю курс А2. Помимо профессионализма преподавателей можно отметить дружную обстановку.

Роман Юзепольский
nofoto.jpg

Мені дуже подобається моя школа! Вже після першого відвідування вирішила, що залишуся тут до кінця!)) У школі дуже дружня атмосфера, ходжу на заняття як на свято! У суботу проходить розмовний клуб з носієм мови і його милою собачкою Оззі) Книги включені у вартість навчання, можна додатково брати журнали польською.

Ірина Музиченко

ЗАЛИШИТИ ВІДГУКВІДГУКИ ПРО ШКОЛУ